anonim
İnsanlar eğer sonsuza dek yaşamaları,hiç ölmeselerdi,hep bu dünyada sağlıklı ve yaşlanmadan kalabilselerdi, sizce gene düşünmek için kafa patlatırlar mıydı? her şeyin üzerinde: felsefe, bilim,din,ruhbilimi, mantık,edebiyat vs. ölüm olmasaydı eğer, acaba bu düşünceler bu karmaşık kavramlar bu dünyada var olur muydu? merak ediyorum ...

Yorumlar

yazarfencelebi
İnsan ölüm olmasa da varlığı nedenselliği yada edebiyatı her ne dersen beyni olan herkes düşünmesidir epistemolojik veya ontolojik düzlemde ele alındığında maddenin önceli öncesiz sonlu sonsuz olmasından ziyade maddenin özünü anlama çabaları var :)
mariapuder
esasen felsefenin ilerleyişi refah düzeyi yüksek toplumlarda daha belirgin olmuştur. çünkü adamların düşünmeye fırsatı olmuş artık sorgulamaya başlamışlardır. dediğin gibi ölümsüz olsaydık zamandn bol ne var o zaman işin kötü yanı önümüze gelen filozof oluverirdi.şuan düşündüm de öyle olsaydı filozof kavramı olur muydu muamma. :)zaten sorun ölüm değil yaratılış. hep ölümden ziyade nasıl yaratıldık bu evren nasıl oluştu diye kafa yormadık mı ? özetle insan var olduğu sürece düşünce var olacaktır. aslında insan gerçekten var mıdır ? felsefe okuyan arkadaşlar nerdeeeee?
anonim
haruki murakami zemberek kuşunun güncesi