izmirmavisi
izmirmavisi
2 yıl
eveet eveet evet. şimdi her sene olduğu gibi bu yılda üniversitede dahi bir çok arkadaşın üşenmeden yinelediği yılbaşı günahtır, ne kutluyon sen gavurmusun ? konusuna değinmeden yapamayacağım. gavur demişken kullanıcı adıma bakıp zaten sen gavur İzmirli dediklerini duyar gibiyim , ah günahımı almayı alışkanlık haline getirmiş güzel insanlar..neyse İki kavram ile başlayacağım , biri 'noel' bir diğeri 'yılbaşı' efendim özetle noel denilen şey ; her yıl 25 aralık ta İsa nın doğumunun kutlandığı gün dür. yılbaşı denilen şey ise;herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı, dünyada en yaygın kullanılan takvim olan gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 aralık'ı 1 ocak'a bağlayan gece. (bu tanımlar vikipedi den alıntıdır , yani bir tarafımdan uydurmuyorum . ) şimdi siz bilmem kaç yaşına gelmiş , öss yahut ygs,lys denilen sınavlarda 180 barajını aşmış insanlarsınız . demem o ki bu iki kavramı birbirinden ayırabilecek üstünlüktesiniz dostlarım . yani dünya yeni bir yıla girilen bu günü eğlence haline getirmiş kutluyor, her gün acının savaşın olduğu bir dünyada yaşıyoruz gençler, insanların düzeltiyorum neredeyse tüm insanların tek bir gün için hep beraber eğlenip , içinde bi heycan oluşması ,mutluluk biriktirmesi neden bu kadar kötülenir anlamlandıramıyorum . yılbaşında yapılan aktivitelerden , içki vs. bahsetmiyorum o günü kutlamaktan bahsediyorum ikisini birbirinden ayıralım önce. ayrıca noel denilen şey de doğru olsun yada olmasın İsa nın doğumu olarak kabul edilmiş hristiyanlar tarafından, biz kutlamasak bile o gün kutlayanlara saygı duymamız gerekmez mi? hz İsa, biz müslümanların da kabul ettiği bir peygamber değil midir, onun doğumunu kutlamakta neden bu kadar kızdırıyor anlamıyorum . bu ülkede zaten kimse noeli kutlamıyor ki ( hristiyan topluluklarını saymıyorum). yılbaşını kutlayanlara da lütfen kötü ithamlarda bulunmayın. kutlamakta kutlamamakta bireysel tercihtir, kimseyi aşağlama yetkisini size vermez efenim. ve bugün sinemalarda vizyona giren bir filmin tanıtımında gördüğüm bir sözden alıntı yaparak ekliyorum ki : ''diyenler sadece konuşanlardır nadide hanım; yaşamak isteyip yaşayamadıkları için, korkak oldukları için başkalarını ayıplayıp intikam alırlar..." hadi arrivederci .

Yorumlar

delidoktoradayi
bu iki kavramı karıştiran sadece insanlar iki taraftada var izmirli ama.oyle olmasa idi noel babayi ben yılbasi kutlamasında görmezdim ki inan çok gördüm.ayrica hindi ve çam ağacı gelenegi noele mi yoksa yılbaşına mi ait bir araştir derim.ve son olarak yılbasıni kutlayan insan grubu herkes adini almadikça,hep belli insanlar ve ülkeler adında olduğu surece ben "her gün kötü,izdirap çok"edebiyatinida doğru bulmuyorum.onun disinda yazinda hakli oldugun bir cok nokta var ve uzun olupta okuduğum bir kaç yazidan biri.
izmirmavisi
izmirmavisi
2 yıl
@delidoktoradayı teşekkür ederim yorumun için fakat biliyorum ki çam ağaçları noele özel , adı da noel ağacı olarak geçiyor, noel baba vs. de öyle , çoğunlukla noel bayramını yılbaşı ile birleştirdikleri için , yılbaşında da bu figürler kullanılıyor, bunun aksini iddia etmedim ki zaten . ama süslü ağaçların ışıklı sokakların yılbaşında da kullanılmasında ben bi sakınca göremiyorum kendimden örnek vermem gerekirse bana bi heycan katıyo, nezaman görsem çocuk gibi mutlu olan biriyim ışıl ışıl ortamları.
delidoktoradayi
şimdi yılbaşını noelle birleştiriyorlar ve noelin gelenekleri kutlama için kullanıyor ise valla kusura bakma siz bilmeden noeli kutluyorsunuz.tabi mutsuz olmanı istemem yanlış anlama,mutlu olmak herkesin hakkı...
kayipgalaksi
kayipgalaksi
2 yıl
yazdığın her şeye katılıyorum. yorumlarda noel babanın geçtiğini gördüm. şimdi bu noel babayla ilgili bende sizi bilgilendireyim. bu noel babayı çoğu kişi dini bir figür olarak biliyor ama alakası yok. bir edebi figürdür noel baba. çok eski zamanlarda bir şair şiirinde noel babayı tasvir etmiştir. İşte büyük yuvarlak göbekli, kiraz yanaklı falan diye anlatmış. sonra bir ressam bir dergide şairin anlattığı noel babayı resme dökmüştür. amerika iç savaşının olduğu zamanlardı yanlış hatırlamıyorsam. daha sonra başka bir ressam noel babayı siyasi bir figür olarak kullanmıştır. hatta noel babayı ressam siyahi olarak resmetmiştir. daha sonrada çeşitli alanlarda çeşitli amaçlarla kullanıldığından dolayı ilk ortaya çıktığı halinden baya bir uzaklaşmıştır. İskandinav halk masallarından çıkan bir karakter şuan bambaşka bir şekilde biliniyor maalesef. ben bunu kafa dergisinin bu ayki sayısında okumuştum. merak ediyorsanız orada daha ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştı okuyabilirsiniz :)
zorakimuhendis
çok cahilsin keşke ölsen
tarlafaresi
tarlafaresi
2 yıl
oha hemşerim varmış izmirmavisi izmirin neresindensin güzelyalı deme ne dersen de olur, bornova ve karşıyaka dersen adamsın
izmirmavisi
izmirmavisi
2 yıl
@delidoktoradayı noel i kutlamıyorum , ama öyle diyosan öyle olsun ki ayrıca noeli kutlamanında yanlış bişey olduğunu düşünmüyorum. @kayipgalaksi oha kafa dergisini mi okuyosun var mı etrafta okuyan onu ya gerçekten acayip yakınlık hissettim. :) ben dediğin hikayeyi ilk defa duydum şuan ve değişikmiş gerçekten. @zoraki 'mühendis' ? senin gibi biri ile aynı platformda bulunmak mide bulandırıcı yazıma yorum yapma ve defolunuz piliz. @ tarlafaresi bornova
kayipgalaksi
kayipgalaksi
2 yıl
aslında okumaya yeni başladım sayılır :) sende okuyorsun anlaşılan :) yazıyı okuduğumda bende çok şaşırmıştım. öyle bir hikayeyi hiç beklemiyordum.
delidoktoradayi
kasteddiğim şey bu zaten.şuan kökenleri çok farkli olsada bugünku objelerin çoğu farkli anlama geliyor.ve o noel baba kostumleri bugun senin anlattiğin efsane icin yada yilbasi için giyilen bir sey degil....o artik noel'in objelelerinden biri.... :) insanlarin gözünde...ha siz edebi figur diye seviyorsaniz o ayri :)
delidoktoradayi
çeliskiler celiskiler... @izmir mavisi elbette noeli kutlayip kutlamamak sana kalmış.ama bunu bana en başta söyleseydin daha iyi olurdu vakit harcamazdim.artik cevap yazmayacağım...iyi bir münazaraydi tesekkurler... :)