mars

felagund
felagund
yunan mitolojisindeki savaş tanrısı ares'in roma mitolojisindeki karşılığı. aynı zamanda güneş sistemindeki dördüncü gezegene ismi verilmiştir. sebebi gezegenin renginin kızıl olması ve kan rengi olduğundan dolayı savaşı çağrıştırmasındandır. ares yunan mitolojisinde pek değer görmemiştir, fakat mars roma mitolojisinde çok önemli bir tanrı olarak görülmüştür.

cinsiyet sembollerinde erkek cinsiyet sembolü mars'ın sembolüdür. savaş tanrısı olduğundan dolayı yuvarlak kısım kalkanı, yuvarlaktan çıkan ok ise mızrağı temsil eder. aynı zamanda demir elementinin sembolü olarak da kullanılmıştır.

kadın cinsiyet sembolü ise tanrıça venüs'ün (yunan panteonunda afrodit) sembolüdür. yuvarlak ve ona bağlı sap, el aynasını temsil eder. güzellik tanrıçasının aynada kendi güzelliğine bakmasına ithafen. aynı zamanda bakır elementinin sembolüdür.
Maviş 🐣
Maviş 🐣
burçlardan benim de mensup olduğum koç burcunun gezegenidir. savaşçı olarak da adlandırılır. 2017 yılının bu günlerde de elon musk ın gitmek için çaba harcadığı güneş sistemimizin 4. gezegenidir. gerçekten yaşam var mıydı, eskiden atmosferi nasıldı, ilker formlarda olsa yaşam var mı, akarsuları olduğu halde neden yok oldu vb. bir sürü sorularla bilim adamlarının araştırdığı kolonileşme açısından günümüz şartlarında en muhtemel gezegen.
alpheratz ✨
alpheratz ✨
İnsan yaşamına uygun bir atmosferi olmadığı, ama yapay yollarla yapılabileceğini bilim adamları öne sürmüştür. kendi düşüncem ince bir atmosferi olmasaydı içeriğindeki yoğun (yaklaşık %95) co2 yüzünden bu sefer muhtemelen aşırı ısınıp yaşam koşulları dışında kalabilecek gezegendir. dünyanın çok sonraları alacağı hali mars'a benzetirler. bir açıdan mars önceden dünyamıza çok benzer yapıdaydı. akıllı yaşam formları varsa bile çoktan silinmiş olmalıydı. ayrıca everest'in 3 katı büyüklükte olympos volkanik dağı bulunur.
luna
luna
sailor moon adlı animenin karakterlerinden biri olan rei hino'nun gezegenidir.