satranç

snorlax
snorlax @snorlax
İki oyuncu arasında oynanan bir zeka oyunudur. 8×8 lık bir kare zemin üzerinde ( satranç tahtası) satranç taşları ile oynanır. toplam 64 karenin yarısı siyah yarısı beyaz renktedir. taraflar siyah ve beyaz taşları alırlar. başlangıçta iki oyuncunun da 16 şar taşı vardır. bunlar iki kale, iki at, iki fil, bir vezir, bir şah ve 8 piyondur. oyunun amacı karşı tarafın sahını mat etmektir. 6. yy da hindular tarafından oynanmaya başlanmış ve dünyaya yayılmıştır.
not: benim de severek oynadığım bir oyun ve bağımlılık yaptığını düşünüyorum.
toretto
toretto @toretto
zekayı geliştirmede harika bir oyunudur, cübelli ahmet hocanın söylediğine göre oynaması harammış (lisedeyken satranç kolundaydım okullar arası turnuva ayağına 2 gün okuldan yırtmıştım buda böyle bir anımdı:):):):)
hipokratinyegeni
hipokratinyegeni @hipokratinyegeni
videodaki sağ taraftaki abimiz magnus carlsen norveçli grandmaster dir. fide sıralamasında 1. sıradadır ve günümüzün satranç şampiyonudur. en yüksek fide elo'su 2882'dir ve bu derece bir rekordur. carlsen popüler kültürde satrancın mozart'ı olarak adlandırılır.
calimeroo 🤕
calimeroo 🤕 @calimeroo
uzuuun zamandır oynamadığım oynuyorum desem yalan oynayamıyorum desem yine yalan olan spor olup olmadığına dair tartışmalara konu olmuş beyin açan bir oyun.
mimarlique
mimarlique @mimarlique
2 madalya 1 kupaya sahip olduğum zeka spor dalı.
(bkz: ego))
Yabadabadu 🔥
Yabadabadu 🔥 @Yabadabadu
rakibini hafife alanların kaybettiği, zekaya
ve dikkate bağlı olan strateji oyunu.
amsterdamli
amsterdamli @amsterdamli
ve en önemlisi şah yenmez.çocukken dilimde tüy biterdi.şah yemek kadar önemli olmasa da geçerken alma kuralı da vardır, çoğu oyuncu hâlâ bilmez :)
karakutuu
karakutuu @karakutuu
at özel olarak önem verdiğim taştır onu kolay kolay takas yapmam çünkü diğerlerinden farklıdır. bana göre satrancın en özel taşıdır. tek üstünden atlayan taştır gideceği yer boş olsun yeter aradakilere bakmaz her deliğe girer.
blackk
blackk @blackk
en çok sevdiğim, oynadığım, turnuvalara katılıp madalya kazandığım bir oyun. hatta ve hatta hayatıma yerleştirerek bazen yaşantılarımda kendimi satranç oynar gibi bulduğum oyun.
scarlettohara
scarlettohara @scarlettohara
oynamasını bilmem ama okuması gayet zevkli bir stefan zweig kitabı. hatta yazarımızın en ünlü kitabı diyebiliriz, nedense artık.
insaatcimuhendis
insaatcimuhendis @insaatcimuhendis
ünlü bir satrançcı der ki ; ''hayat satranç için çok kısa'' bence çok da haklıdır 2-3 yıl lisanslı olarak turnuvalarda satranç oynadım fena da değildim aslında, madalyalar falan. ama birgün baktım ki oyunun içindeki teorilerin varyantların ucu bucağı yok en sonunda bırakmaya karar verdim. ne olursa olsun eğlence olsun diye oynamak harbiden güzel.