ceyrekmuhendis
kendinize dönüp bakın istiyorum. şuan bu yazıyı okuyan kim varsa sadece 1 dakikalığına kendine dönüp baksın istiyorum. ben bencil miyim? diye kendine sorsun istiyorum. şimdi sorun kendinize. bencil miyim? genel olarak cevaplarınız evet, hayır, belki biraz ya da olması gerektiği kadar gibi stabil cevaplar olacaktır. şimdi size bir soru daha soracağım? bir arkadaşınız var. birini gördüğü ilk andan itibaren sevdiğini soylüyor. ondan oyle bahsediyor ki her dakika anlatıyor. sevdiğinin peşine düşüp tesadüfler yaratıp dikkatini çekmeye çalışıyor. siz onun abarttığını düşünürsünüz değil mi? yani kimse kimseyi sadece 40 dakikalık bir derste görmeyle aşık olamaz diye düşünüp arkadaşınızın gereksiz bir durumda olduğunu ve saçmaladığını düşünürsünüz. onun hakkında konuştukça kendini daha da kaptırıp aslında basit olan bir hoşlantıyı büyüttüğünü düşünürsünüz. İste eger yazdığım son üç cümle sizin düşüncelerinizse kusura bakmayın ama bencilsiniz. çünkü siz kendi deger yargılarınızla olayı yorumlayıp kendi düşüncenizle olaya yaklaştınız. kendinizden başkasının ne düşündüğünü ne hissettiğini umursamıyor hatta neler yaşadığını görmek istemeyip yaptığının saçmalık olduğunu yüzüne vurmakla yetiniyorsunuz. evet bencilsiniz-belki bu olay bencillik değildir ama buna başka bir sıfat bulamıyorum.-çünkü arkadaşınız belki gerçekten sevebilir. anladınız mı? gerçekten o insan onun için farklı olabilir. siz ise bunu anlamak yerine onun saçmaladığını düşünmekle yetiniyor ve kendinize göre yorum yapıyorsunuz. bu sadece küçük bir örnekti. bunu hayata yorumlayın istiyorum şimdi de. o ayakkabının üstüne o elbise mi giyilirdi? mesela bu bence dünyanın en boş cümlesi. hayır kardeşim herkesin zevki senin gibi olmak zorunda değil. sırf o senin gibi değil diye onu yargılayınca ona kötü söz edince sen ne olmuş oluyorsun? artık insanlar yaptıklarının farkına varsınlar istiyorum. senin her konuda bir doğrun vardır. sen bu doğrularla sen olursun. ama unutma ki herkes seninle aynı doğrulara sahip olmak zorunda değil. umarım kendimi anlatabilmişimdir. sürekli söylenen ama asla yapılmayan ve bu terimide duymayan insan yoktur. "empati" şişe de durduğu gibi durmuyor arkadaşlar deneyin.

Yorumlar

Rıza Kaan Tangöze
ben bencil olduğumu düşünüyorum ve bunda yanlış ve ya utanılacak bir şey görmüyorum. bencil olduğumu kabul edersek senin dediğin gibi bir hoşlantıyı abartma durumu olarak görmüyorum bunu napıcaz ?
chen
chen @chen
1 yıl
yazının sonuna kadar bu bencillik değil olsa olsa empati yoksunluğudur dedim sonunda görünce içimde istemsiz bi rahatlama oldu fhshsj bazı olayları yaşamadan bilemezsin, anlayamazsın istediğin kadar empati yap. eğer karşındaki seni anlayamıyosa sen de anlatmayı kesiceksin. olaylar hiç bi zaman tek taraflı olmaz. kıyafetlerin mi eleştirildi ben böyle seviyom de geç yani daha da bi şey söylemez. bence sorun her şeyin fazla umursanması
ceyrekmuhendis
@degisikbiradam benim kastetdigim bencillik. karşındaki insan senden yardım beklerken onun yanında olmak varken, yargılamayı secmekten bahsediyorum. yani bu hoslantı olayı sadece bir örnekti. işin özü kimseyi onemsemiyor olmamız.
ceyrekmuhendis
@chen kesinlikle anlatmaktan vazgeçtim. ve artık umursamamaya çalışıyorum.
limos
limos @limos
1 yıl
bende kendimi bencil sanıyordum degilmisim eyvallah
anonim
arkadaşım ben bencilim konunun bencillikle bi alakası var mı diye sorarsan bu ön yargıdır.he şununda söylemeden geçemicem önyargıda gerekli dozunu ayarkadıkça.diyelim ki senin dedşğin olay birarkadaşımın başına geldi.napar mıyım? önce arkadaşım daha önce bu tarz davranışta bulunmuş mu? tavrım yargılarım ona göre değişir.ayran gönüllü olup olmamasına göre değişir durum.
Rıza Kaan Tangöze
@ceyrekmuhendis tabi ki yardımcı olacağım arkadaş demenin ne manası var ki bencil de olsam saçma da gelse yanında olmayacaksam arkadaşım neden diyeyim