karakutuu
muhammed ali nın sapkın bir sahte peygamberin ardına düştüğünü ve amerikadaki çoğu müslüman dediğimiz kişilerin aslında bizim peygamberimize değil de bu adama elijah muhammed e inandığını malcom x in hacca gidip geldikten sonra bu gerçeği farketmesi ile yine bu adam tarafından suikaste kurban gittiğini öğrenince yaşadığım hayal kırıklığını anlatamam .benim adım peygamber ismi yere koymayın dediği aslında elijah muhammed mis ondan bahsediyor adam . ulan bari adı osman felan olsa bu kadar karıştırılmazdi.
ladylazarus
stefan zweig ve o dönemdeki insanlar uçağın icadıyla çok heyecanlanmışlar. zira uçakların, kaosu yaratan sınırları aşıp, ortadan kaldırarak barışı getireceğine inanıyorlarmış. aynı nesil, huzur getireceğine inandıkları o uçakların bombalar bırakıp, ülkeleri yerle bir ettiğine şahit olmuş.

ben de bazen tam olarak böyle hissediyorum, sınırlarımın aşılıp, değer verdiğim şeylerin infilak ettiğine şahit oluyorum.

camus' un aklımdan hiç çıkmayan satırları dönüyor beynimde : '' bir akşam, dalgın dalgın hoş bir kitabı karıştırırken, bir an bile duraksamadan: ' tutkulu ruhların çoğunda olduğu gibi, hayattaki inancının tükendiği an gelmişti. ' cümlesini okudum. bir saniye sonra, cümle içimde bir kez daha yankılanıyordu ve gözyaşlarına boğulmuştum. '' işte tam böyle bir anda, ağzınıza aldığınız bir yudum suyu, yüzünüzü kapatıp, defalarca denemenize rağmen yutamayışınızı nasıl açıklarsınız insanlara ? hıçkırıklarını tayin edemeyecek denli acılarından korkan insanlar bilemez yutkunmanın esasında bir savaş olduğunu. oraya buraya iliştirdiğim cümleleri , bana ait bir defteri yanlışlıkla eline alan insanlardan canhıraş saklamanın aciziyetini nasıl anlatırım ? en mahrem gizlerimi bilecek, benim gördüğüm gerçeği göreceklerini sanırım. oysa tüm mahremiyeti cümleleri olan bir insanın gizlerini kavrayamazlar.

insanların hüzünleri ve mutluluklarının sahteliği ve basitliğiyle afallıyorum, bu yüzden uzun süredir cümleleri yalnızca o an ' öyle söylenmesi gerektiği ' için kuruyorum. karşımda duran insanın ruh halinin bende yarattığı kayıtsızlık düşüncelerimi ve cümlelerimi engelliyor, içinde bulunduğum duruma vereceğim karşılığı yerine getirmeye zorluyorum kendimi. hatta bu bazı zamanlar o kadar suni bir şekilde gerçekleşiyor ki, cümle dahi kurmadan birkaç mimik ve belki bir sarılışla geçiştiriyorum. bu kayıtsızlık bir yandan beni memnun ediyor, gerçekleşmesi adına çabaladığım birkaç hayalim var , zamanımı ve düşüncelerimi bunlar için harcamayı yeğliyorum. bununla birlikte günlerim, her biri bir başka duyguyu yansıtan kendi portrelerim arasında hangisinin ben olduğuma karar vermekle geçiyor. bir sonuca varamıyorum zira hepsi benim. nitekim bu da bir sonuca tekabül etmiyor ve hepsi birleşip yalnızca bir silüet oluşturuyor. her gün görüp, derisinden öteye geçemediğimiz herhangi bir yüz.. herkesin gerçeğini ve acısını taşıyabiliriz fakat kendi gerçeklerimize vakıf olmanın acısını taşıyamayız. insanın kendini salt aynada görebilmesinin sebebi bu sanırım. ' kim kurtaracak beni var olmaktan ' diye fısıldıyor yazar.
aynadakinin çilleri var, benim yok.
Ümid Gurbanov
toplam 5 kilo denmiş burada ama gerçeği maalesef ki yansıtmıyor bu bilgi. aldığımız toplam kilo 30'dur, kamuoyuna saygıyla duyurulur.
https://twitter.com/ckonusmalar/status/10362315949...
Ümid Gurbanov
azerbaycan'da "menemen soğanlı mı olur, soğansız mı" tartışması pek yoktur, çünkü o yemeğin adı "pomidor-yumurta"dır ve bu da zaten başlı başına "domates-yumurta" demektir. soğan ve biber ekleyenler ise bu gerçeği bilir, sayar ve o şekilde tarifi genişletir.
teyit
karşılaştığınız grafikler ve veri görselleştirmeleri doğruyu söylemiyor olabilir. bu rehber, veri görselleştirmesindeki yanlışlıkları tespit etmenize ve bir grafiğin gerçeği söyleyip söylemediğini anlamanıza yardımcı olacak. https://teyit.org/veri-gorsellestirmelerinde-yalan...
teyit
🏆 1982 İspanya #DünyaKupası'nda, arjantin’in belçika’ya yenildiği maçta maradona’nın steve powell tarafından çekilen ünlü fotoğrafının ardındaki gerçeği inceledik. https://teyit.org/maradonanin-1982-dunya-kupasinda...
Gaf Ebesi
gerçeği yerin altına gömseniz bile,
o bir gün büyüyecek ve ortaya çıkacaktır.

emile zola
Ümid Gurbanov
öykü kısa:
zaman akıyordu geriye: anladı gerçeği ve kaldırdı başını.
Eleni
deşifre;
~
anna vissi hayranı, 15 yaşlarında küçük bir kız. anna' nın konserlerini hiç kaçırmaz ve anna ile müthiş bir dostluk bağı vardır. söz konusu kız her konserde anna' nın kulisindedir. ancak anna bir konserinde onu göremeyince(eleni'yi) göklerde bir melek olduğunu öğrenir. ve haris alexiou'nun sözleri ile bu güzel parçayı eleni için besteler.

tabii bu çevirisi;

resimlerimize bakıyorum da
yüzün renksiz
nasılda yorulmuşşun
gitmek için acele ettin.

acı dolu gözlerin
gökyüzünde iki bulut gibi
acaba nereye gidiyorlar ?
nereye seyahat ediyorlar ?

eleni, gittiğin o yerde mutlu olmaya bak
beyaz bir sayfaya limon sarısı gözyaşlarıyla sarı
bir mürekkeple yazıldı kaderin bu kürede.

o öğleden sonralarını hatırlıyorum da
çıt çıkarmadan yanımda otururdun
sadece bana bakıp gülümsüyordun.

sana bu şarkıyı gönderiyorum
beni unutma ve daima gülümse
eleni, gittiğin yerde mutlu ol.

beyaz bir sayfaya limon sarısı gözyaşlarıyla sarı
bir mürekkeple yazıldı kaderin bu kürede.
~
~ : bu alıntı demek frank, her ne kadar düzenlemiş olsam da alıntı olduğu gerçeği değişmiyor.


teyit
spor basınında asparagas haberin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. dönemin gazeteleri, dünya yıldızlarının türk takımlarıyla anlaşmak üzere olduğunu manşetlerine taşımıştı. ancak bu iddialar da gerçeği yansıtmıyordu. https://teyit.org/spor-basininin-dustugu-ofsayt-as...
teyit
fotospor'un 2006 yılında sürmanşet yayınladığı fotoğrafların hepsi montajlanmış görüntülerden oluşuyordu. dünyaca ünlü yıldızların "fener'de oynamaya az kaldı" dediği iddiası da gerçeği yansıtmıyordu. https://teyit.org/spor-basininin-dustugu-ofsayt-as...
Eric Cartman
merhaba arkadaşlar,
bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda çok düşündüm ve sonunda karar verdim. ben "sağir" bir bireyim ve ilkokul, ortaokul, lisede hep "sağır kulturu" ile yetiştim. bir çok arkadaşım sağırdi ve hep işaret diliyle iletişim kuruyorduk.
önceden hayat daha zordu hastane, doktor, polis, adliye bir çok devlet kurumu ve ya özel hiç kimse işaret dili bilmiyordu. yabancı bir ülkeye gelmiş gibi hiç kimse ile iletişim olmadığı için çok zorlanıyordum.
yavaş yavaş işaret dili gelişmeye ve meşhur olmaya başladı. bu kötü olmadı her şey güzel gibi geldi. İnsanlar ben ve diğer "sağir" arkadaşları anlamak için çalışıyorlardı bu beni mutlu etmeye başladı. yeni öğrendikleri için biraz acemi gibi işaretleri yapıyorlardı fakat olsun yine de anlıyordum. biraz daha zaman geçti bu sefer insanlar bizi unutmaya başladı. herkesin İnternette sayfalarında işaret dili yazıyordu fakat bu insanlar hiç işitme engellilerle görüşmemisti bizim kültürü tanimiyorlardi. türkçe'den kelime çevirisi yapıyorlardı ama türk İşaret dili onların sandığı gibi değildi. kendine özel gramer yapısı vardı. tdk sözlük çıkarmıştı bu doğru dil diyorlardı ama bizim yüzyıllarca konuştuğumuz osmanlı devletinden bugüne gelen dilimiz çöp mu olacaktı? kendi dilimizi unutacak miyiz? bazı insanlar çıktı sizin dil eski bu yeni dil artık bu olacak dediler. sebebini hiç anlamadik. çocukluktan beri konuştuğum dili nasıl bırakabilirim? İstanbul, ankara dilleri farklı dediler eşit olması lazımdı ama siz farklı sanıyorsunuz biz aynı olduğunu düşünüyoruz. İşaret çok küçük farklı olursa bu çok mu fark demekti? sizin konuştuğunuz türkçe İzmir'den trabzon'a ve ya edirne'ye göre hiç değişmiyor mu? İzmir'li darı dediği için siz mısır olduğunu anlamıyor musunuz? bunun gibi düşünün.

İkinci konu şarkı çevirileri bundan bütün sağırlar bıktık. artık bizi kullanıyorsunuz gibi düşünüyoruz. herkes şarkı çevirisi yapıyor ama bizim için bir şey yapmıyor. lütfen artık anlayın. yaptığınız çeviriler %99 yanlış çünkü gramer farkı var. İngilizce bir şarkıyı türkçeye hemen çevirince sizce uygun oluyor mu? lütfen rica ediyorum arkadaşlarım belki bana kizacaksiniz ama biz kendi dilimizi çok seviyoruz onu gerçeği gibi öğrenin türkçe ile karıştırmayın çünkü farkı var. osmanlı devletinden bugüne geliyor bu dil bu yüzden lütfen şarkı çevirisi yapmayı bırakın ve bizim iletişim, eğitim, sağlık gibi konularda problemlerimizi çözmek için bizimle beraber yürüyün. instagram'da şarkı videosu paylaşarak bize destek olmuş olmuyorsunuz sadece kendi reklamınızı yapmış oluyorsunuz. sizi 100.000 kişi izliyor ama bizim problemlemimizi 1000 kişi biliyor sadece işaret dili sadece 3 ay kursa giderek öğrenilmez. 3ay kurs aldıktan sonra sadece temel girmiş olursunuz ama %100 öğrenmek için 2 yıl gerekli bu yüzden bir sağır arkadaşınız olsun onu izleyin konuşun sohbet edin onu anlayın. böyle olursa bize daha çok yardım etmiş olursunuz. mesela samsun'da atakumduyuyor başka adı atakum İşitme engelliler spor kulübü var siz bizim için bir şey yapmak isterseniz gelin dernekte gönüllü olun beraber proje yapalım. çalışalım ve beraber buyuyelim ama lütfen sadece sarki çevirisi yapıp bize destek olduğunuzu düşünmeyin çünkü bize açık söyleyeceğim bir faydası yok. dış yaşamda bir çok problem var onları beraber çözelim.

şimdi merak ediyorum. kaç kişi beni anladı ve hak verdi? sesimizi duyun. bu duruma dur deyin ve bize destek olmak istiyorsanız bizimle yanyana olun. engelleri beraber aşalım.
Seda Özen
en son dikilitaş’ı da alıp gidiyorlar. İşin gerçeği o galata köprüsü de üstündeki sokak lambaları da şu anda yok. *güle güle İstanbul kitabından, karikatürist semih balcıoğlu, 1979.
Uğur Dündar
soner yalçın'ın küresel gıda terörünü ve ardındaki güçleri anlattığı son kitabı sakli seçİlmİşlerİ herkes okumalı.
soner yalçın sözcü'deki röportajında ürkütücü gerçeği şöyle anlatıyor:
'son 6 ayda “inşallah delirmem” dedim!..' https://odatv.com/son-6-ayda-insallah-delirmem-ded...
ekşi sözlük
"otobüste, yanımda oturan ve burnunun aktığı gerçeği ayyuka çıkan amcaya bir paket peçete uzatmam ve amcanın 'gerek yok, sağol' demesi." | başarısız iyilik denemeleri
https://eksisozluk.com/basarisiz-iyilik-denemeleri...
Hurriyet.com.tr
yıllardır yedikleri içtikleri ayrı gitmiyordu... şoke eden gerçeği 60 yıl sonra öğrendiler http://hry.yt/V93zi
Hürriyet Gündem
yıllardır yedikleri içtikleri ayrı gitmiyordu... şoke eden gerçeği 60 yıl sonra öğrendiler http://hry.yt/V93zi
ekşi sözlük
"birinin her şeyi iken bir anda hiçbir şeyi olduğunu anlama gerçeği." | eski sevgiliden öğrenilenler
https://eksisozluk.com/eski-sevgiliden-ogrenilenle...
Cumhuriyet
uludere katliamı 6. yılına giriyor... chp’li levent gök: gerçeği o dehlizlere kendileri attı
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/893863/...

Selam Ziyaretçi

Gördüğüm kadarıyla henüz giriş yapmamışsın! Lütfen giriş yap, bekliyorum :)