Fridakahlo
gerçekten yaşıyor muyuz, yoksa yalnızca nefes mi alıp veriyoruz?
mistletoe🍃
sevdiğim şarkıları sevdiğim insanlarla paylaşmayı çok seviyorum onların da aynı şarkıda aynı hisleri yaşıyor olması kendimi onlara daha yakın hissetmeme sebep oluyor aramızdaki bağ güçleniyor diye düşünüyorum. hatta sadece sevdiğim şarkıları değil kitapları, filmleri, dizileri, bir yazıyı, bir fotoğrafı da paylaşıyorum çoğu zaman. onların hoşuna gidebilecek şeyleri tahmin etmek de ayrı keyifli oluyor ne kadar tanıyıp tanımadığımı görme şansım oluyor. bu şarkıyı demin keşfettim ilerde sürekli dinlediğim bir şarkı olur mu bilmem ama sizinle de paylaşayım belki hoşunuza gider...

Tuhaf Ama Gerçek
gezegenimizde 1 milyar köpek yaşıyor ve bu köpeklerin %85'inin kimsesi yok, sokaklarda yaşıyorlar.
teyit
fotoğrafın, İran’ın eski cumhurbaşkanı mahmud ahmedinejad’ın çobanlık yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil. fotoğraf, ahmedinejad’ın 2016'da mazenderan bölgesine yaptığı ziyaretten. ahmedinejad ise hala politikayla ilgileniyor ve tahran’da yaşıyor. https://teyit.org/iran-eski-cumhurbaskani-ahmedine...
ikizler
teknoloji çağı dediğimiz bu çağı seviyorum aslında. genel olarak keşke 70'lerde 80'lerde yaşasaydık keşke diyen birisi olmadım. ama o zamanlarda ve daha eski zamanlarda olan bazı şeylere imrendiğimi ve özendiğimi söylemeliyim. bu özendiğim şeylerden birisi de estetik ve ruh. teknoloji çağıyla bir çok şey işlevsel hale getirsek de estetik boyutunu atladık gibi sanki. evlerimiz mesela. yukarı doğru bakarken boynumuzun ağrıyacağı kadar uzun ve ışıl ışıl. ama biz o upuzun binalara değil de avlulu, merdivenli binalara bakarken dalıp gidiyoruz içimizden gelen bir yerlere. veya camilerimiz. eski camilere bakıyorum da içlerinde bir estetik bir ruh var. şimdikiler gibi milyonlarca lira harcanıp metreküplerce betonun dökülmesiyle değil de sadece allah rızası için samimiyet ve ihlasla yapıldığı içindir belki de. tüm o eskiliklerine rağmen hala zarif bir estetikle süslüler. maddi olanın yanındaki manevi olan duygularımız, hislerimiz, düşüncelerimiz, yaşayışlarımızda... giderek estetikten uzaklamışız. merhabadan merhabaya fark vardır derler ya. İşte onun gibi. konuşmalarımızda, ilişkilerimizde, bakışlarımızda, içimizin sesinde bile estetiği kaybediyoruz yavaş yavaş veya kaybetmişiz. bu beni üzüyor açıkçası. estetiğin olmadı yerde hiçbir şey yapasım gelmiyor. koca bir insan türü nasıl oluyor da estetikten bu kadar uzakta yaşıyor anlam veremiyorum. aslında çok da zor bir şey değil bu estetiği tekrardan kazanmak. biraz içimizden gelen güzelliği dışımıza yansıtmaktan geçiyor. sonrasında her şey zarif bir hal almaya başlar tekrardan, her şey tekrardan gönlümüzü de doyurmaya başlar diye düşünüyorum. estetik her şeyin içinde vardır. yeter ki biz çıkarmasını bilelim. hatırlar mısınız park kahvesi diye bir yerden bahsederdim size. İşte oradaki estetiğe kapılmıştım ben. bu yaz tatilinde gördüm ki nostalji katıyoruz adı altında estetiğini bozmuşlar mekanın. o yüzden oraya gitmiyorum ikindileri. buradaki kurşunlu cami adında baya eski bir cami var. İkindiden sonra akşama kadar oranın dış namaz kılınan yerinde oturuyorum. kitabımı okuyorum, gökyüzünü izliyorum, sokağın sesini dinliyorum. gökyüzünün, caminin avlusunun, caminin estetiği içinde huzur dolmak hoşuma gidiyor. mecbur bırakılmış yalnızlığı sevmem hiç. ama kurtarılmış bölgelerimdeki tercih edilmiş yalnızlığı seviyorum. yalnızlık dediysem de estetik olmayan her şeyden kaçıp estetik olanlarla yalnız kalmak. şuraya kurtarılmış bölgemden bir fotoğraf ve estetik bir şarkı iliştireyimde öyle gideyim. mutlu geceler dostlarım. rüyanızda özlem duyduğunuz estetiği görün... :)


Tuhaf Ama Gerçek
border collie cinsi bu köpeğin ismi kirk. kirk geçtiğimiz yıl özel yenetekleri olan köpeklerin katıldığı purina pro challenge yarışmasını kazandı. kirk, televizyondan kazandığı yarışı izlerken aynı heyecanı yaşıyor.

teyit
türklerin 1633 yılında insanlı ilk roketi fırlattığı iddiasına kaynak olarak gösterilen weekly world news isimli dergi, yayınladığı “ufo saldırılarında hayatta kalanların hikayeleri”, “kocaayak’ın yaşıyor olduğu” gibi sıra dışı hikayelerle biliniyor. https://teyit.org/insanli-ilk-roketin-1633-yilinda...
Sosyotrend
malpelo anoli'i. sadece kolombiya'nın malpelo adasında yaşıyor.
Ümid Gurbanov
dipnot: malcolm x, bir ara "mr. muhammad" diyor, bunu "elijah muhammad" diye çevirdim çünkü "bay muhammed" deseydim "hz. muhammed" dediği sanılabilirdi.

nitekim bu röportajdan 1 yıl sonra malcolm x, elijah muhammad ile görüş ayrılığı yaşıyor ve onun görüşlerini terk ediyor.
Tuhaf Ama Gerçek
aztekler'in torunları 36 yıl sonra dünya kupası'na katılmanın coşkusunu yaşıyor.

haydi peru!
Tuhaf Ama Gerçek
only in russia

rusya'da bir ayı yolda seyahat ederken vuvuzela çalarak dünya kupası coşkusunu yaşıyor.

Gaf Ebesi
yaşıyor olmak yalnızca nefes alıp vermekten çok daha büyük bir çabayı gerektirir.

pablo neruda
Tuhaf Ama Gerçek
jay z ve beyonce'un "bonnie and clyde" şarkısı ikilinin ilk ortak çalışması ve ilişkilerini evliliğe götüren ilk basamak. yani, jay z ve beyonce, bonnie ve clyde sayesinde bonnie ve clyde'ın hayalini yaşıyor.
Tuhaf Ama Gerçek
bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, memelere bakan erkekler daha sağlıklı oluyor ve daha uzun yaşıyor.
Nerede Çekildi
yine haftalık konuşmamı yaptım babam'la :)
babam denizli'de yaşıyor.
72 yaşında.
konu: rus edebiyatı, shakespeare ve knut hamsun'du.
ben ara ara celallendim :) bazı olayları piere paolo pasolini'ye bağlasam da mutlu bitti yine :)
foto: 1988
babam'a anlatırken :))
varolsun:)
Tuhaf Ama Gerçek
goldsmith’s üniversitesi araştırma görevlisi davranış bilimci patrick fagan'ın yaptığı araştırmaya göre, haftada 2 defa konsere gidenler 9 yıl daha uzun yaşıyor.
Tuhaf Ama Gerçek
goldsmith’s üniversitesi araştırma görevlisi davranış bilimci patrick fagan'ın yaptığı araştırmaya göre, haftada 2 defa konsere gidenler 9 yıl daha uzun yaşıyor.
Tuhaf Ama Gerçek
bakın bu uruguay'da yaşayan bir teyze. dün kadınlar günü vesilesi ile bir grup kadın evinin önünden geçerken balkonundan onları selamlıyor. kalabalık teyzeye dönüp slogan atınca mutluluktan göz yaşlarına hakim olamıyor. bu teyze hayatta, yaşıyor ve kim bilir neler yaşamıştır.
Дан БилзЭрхан
selam arkadaşlar nasılsınız? eminim ölmediniz ama yaşıyor da sayılmazsınız. o zaman gelin de sizi hareketlendirelim biraz. nasıl mı? hazır kar yağmışken şöyle güzelinden bir akdağ gezisi yapsak, biraz kaysak ya da kayıyormuş gibi yapıp aslında yuvarlansak nasıl olur? bence güzel olur :) hadi azıcık fikir verin bakalım
Lagari
ölümlülük-sağlıksızlık paradoksu:

tüm ortam koşullarından, beslenme şartlarından ve dış etkenlerden bağımsız olmak üzere; kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşıyor ama buna rağmen, kadınlar erkeklere göre daha sağlıksız bir yaşam sürüyor

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC49328...

Selam Ziyaretçi

Gördüğüm kadarıyla henüz giriş yapmamışsın! Lütfen giriş yap, bekliyorum :)